FOTORELACJA Z "ŻYWEJ LEKCJI HISTORII"
5
FOTORELACJA Z WYCIECZKI KLAS IV-VIII DO WARSZAWY
FOTORELACJA
33
APEL Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
Rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, a wraz z nią uroczyste świętowanie tego wielkiego wydarzenia, na stałe wpisała się w kalendarz szkolnych uroczystości. Także w naszej szkole 8 listopada 2024r. odbyła się z tej okazji akademia. W uroczystym apelu, który rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego, wzięli udział uczniowie naszej szkoły, dyrekcja, nauczyciele. Uczniowie klasy IV oraz VII SP przedstawili program artystyczny o patriotycznym charakterze.
11 listopada 1918 roku był pierwszym dniem odzyskania przez Polskę niepodległości. Po 123 latach niewoli i nieobecności na mapie Europy, Polska stała się samodzielnym państwem.
Apel przede wszystkim miał przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę.
Uczniowie recytowali wiersze o tematyce patriotycznej i śpiewali pieśni patriotyczne. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem był układ taneczny wykonany przez uczennice naszej szkoły z symbolem narodowym – flagą polską.
Artyści i organizatorzy apelu zebrali zasłużone brawa i gratulacje od publiczności.
Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
taniec z flagami: https://www.facebook.com/profile.php?id=61558784344253&locale=pl_PL
'KTO TY JESTEŚ POLAK MAŁY" w wykonaniu klasy III: https://www.facebook.com/profile.php?id=61558784344253&locale=pl_PL
Serdecznie Zapraszamy rodziców oraz emerytów na kolejne apele i uroczystości. Ogłoszenia oraz zaproszenia zamieszczane są na bieżąco na stronie szkoły oraz w zakładce : „Strefa pracownika i emeryta”
12
UCZENNICA NASZEJ SZKOŁY WŚRÓD laureatów XVII Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej
Podczas konkursu usłyszeliśmy 88 prezentacji.
Konkurencja była ogromna, a poziom był bardzo wyrównany.
Jury w składzie: Elżbieta Sobolewska, Andrzej Zieliński oraz Marcin Pyciak wyłoniło zwycięzców, którzy wystąpią 11 listopada 2024 r. (poniedziałek) o godz. 17.00 w Ełckim Centrum Kultury na sali widowiskowej w czasie finału Konkursu wśród nich uczennica naszej szkoły:
LENA KACZYŃSKA z klasy II
Podczas festiwalu zaprezentowali się również:
Natalia Bednarek z klasy II
Nikola Stempińska z klasy IV
Igor Krysiak z klasy V
Wszystkim bardzo gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!
Więcej informacji oraz fotorelacja na stronie Ełckiego Centrum Kultury :
https://eck.elk.pl/2024/11/lista-laureatow-xvii-festiwalu-piosenki-i-piesni-patriotycznej/
WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNEGO "JESIENNE EKO-ZWIERZAKI" MODN W EŁKU
Po burzliwych naradach ogłoszono laureatów w trzech kategoriach wiekowych: 3- i 4-latki, 5- i 6-latki oraz uczniowie klas I–III szkoły podstawowej. Z naszej szkoły w kategorii I-III mamy 2 laureatów!
II miejsce - ALEKSANDRA KRYSIAK z kl.2
III miejsce - MILENA NAWROCKA z kl. 2
Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy!
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród laureatom konkursu odbędzie się 13 listopada 2024 r. o godzinie 11.00 w MODN w Ełku lub będzie można je odebrać po 13 listopada w sekretariacie MODN.
Więcej informacji oraz galeria na stronie MODN :
https://modn.elk.pl/aktualnosc-285-galeria_prac_i_rozstrzygniecie_konkursu.html
Warsztaty profilaktyczne "Cukierki" w klasie I i II
W dniu 31 października 2024r. podczas dwóch godzin lekcyjnych w klasach I-II przeprowadzone zostały warsztaty w ramach programu ,,Cukierki”.
Na wstępie zajęć pokazano dzieciom 3 kolorowe, ładne pudełka i poproszono je o opisanie ich oraz powiedzenie, co może się w nich znajdować. Dzieci podawały różne przykłady – zdecydowana większość uczniów mówiła, że w pudełkach jest coś wartościowego i pięknego. Po otwarciu pudełek okazało się, że tak naprawdę nic ładnego w nich nie ma. Zadanie to miało na celu wyjaśnienie dzieciom, że nie należy oceniać rzeczy po wyglądzie i należy być ostrożnym przy wydawaniu opinii.
Następnie przeczytano pierwszą części bajki profilaktycznej „Cukierki” autorstwa Agnieszki Grzelak.
Po jej przeczytaniu dzieci miały za zadanie narysować na tablicy (każde dziecko rysowało jeden element wyglądu) postać Sopucha:
• w zamku – gdzie jego wygląd jest brzydki oraz przerażający i wzbudza on strach u innych osób;
• w szkole, gdzie jego wygląd jest ładny i schludny - wzbudza zaufanie dzieci.
Podczas tego zadania wyjaśniono dzieciom, że należy zachować dystans i nie ufać osobom
nieznajomym, nie reagować na zaczepki obcych, którzy mogą zagrażać ich bezpieczeństwu i zdrowiu.
Ponadto uświadomiono uczniom, że osoby dorosłe – m.in. pracownicy szkoły, służby mundurowe, znajomi rodziców, rodzina są po to, by im pomagać.
Wyjaśniono także, aby reagowali na podejrzane zachowanie rożnych osób informując o
tym dorosłych/bliskich, którym ufają.
Podczas drugiej godziny lekcyjnej:
Dokończono czytanie bajki. Dzieci po zakończonym czytaniu miały za zadanie narysować na kartkach to co najlepiej z niej zapamiętali. Po wykonanym zadaniu zaprezentowano wszystkie prace oraz omówiono niektóre z nich.
Podczas tego ćwiczenia przedstawiono dzieciom podstawowe informacje dotyczące środków
psychoaktywnych:
• co to jest uzależnienie;
• to, że środki uzależniające niosą za sobą negatywne skutki, m.in. niszczą relację między ludźmi, niszczą zdrowie, zaburzają kontakt z rzeczywistością;
• to, że ofiarami bywają często dzieci, które są samotne, odrzucone przez rówieśników,
łatwowierne.
Na zakończenie warsztatów przypomniano dzieciom, że mają prawo i mogą być nieufne w stosunku do osób starszych od siebie. Stworzono wraz z uczniami listę osób godnych zaufania.
Warsztaty przeprowadzone przez Pana Pawła Sarnackiego z Alert Profilaktyka cieszyły się zainteresowaniem oraz zaangażowaniem ze strony uczniów.
2